SEKTÖREL HABERLER

Artella Ahşap Kapı Sistemleri Küçük Alanları Büyütecek Çözümler Sunuyor

Toplam okunma sayısı: 1865
29 Ara 2016
Kentsel dönüşüm projeleriyle birlikte metrekareleri küçülen daireleri daha geniş gösterebilmek mümkün. Aslandağ Group markalarından Artella Ahşap Kapı Sistemleri’nin sunduğu beyaz renkli lake kapıların yanı sıra duvar içi sürme ve katlamalı kapılarla günün trendlerini yakalarken, evinizin daha büyük görünmesini de sağlayabilirsiniz.
Metropol yaşamı, sosyal yapıyı da değiştiriyor. Bunu da en çok konut projelerinde gözlemleyebiliyoruz. Bekar nüfusun artması, küçülen aile yapısı, üniversiteli sayısının artması ve kentsel dönüşüm projeleriyle birlikte 3+1, 4+1 gibi geleneksel ailelere hitap eden daire tiplerinin yerini 0+1, 1+1 ve 2+1 tipi daireler almaya başladı. Keza metrekareler de küçülürken, mekanı iç karartıcı olmaktan kurtaracak fonksiyonel çözümlere ihtiyaç var. Metrekaresi küçük alanları daha büyük gösterebilmek için evin dekorasyonu kadar duvarında, zemininde, karosunda ve kapısında da model ve renk seçimleri önemli hale geliyor. Özellikle kapı tercihleriyle hem yerden tasarruf sağlayabilmek hem de alanı olduğunda daha büyük gösterebilmek mümkün. Bağdat Caddesi’ndeki kentsel dönüşüm projelerinin yüzde 60’ında kullanılan Artella Ahşap Kapı Sistemleri’ni sunan Aslandağ Aslandağ Group’un Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Aslandağ, kentsel dönüşümle metrekaresi küçülen konutlara yönelik şu açıklamalarda bulunuyor: “Nüfus artışının ülkemizde ortalama yüzde 2,5 olduğunu varsayarsak, yılda yaklaşık 500 bin yeni konut ihtiyacı ortaya çıkıyor. Sektörümüze baktığımızda da Türkiye’nin kapı ihtiyacı her yıl 5 milyon adet. Son dönemlerde özellikle kentsel dönüşüm projeleriyle birlikte evlerin metrekareleri küçüldü. Kiralaması ve satışı kolay olan metrekaresi küçük daireler, öğrenci popülasyonunun, bağımsız yaşayan kesimin, çalışan bekarların, yeni evli çiftlerle konut yatırımcısının da ilk tercihi. İnşaat firmaları da bu şartlarda inşalarında metrekaresi küçük dairelere ağırlık veriyor. Bugün yapı projelerinde bu tip dairelerin oranı yüzde 50’nin üzerinde”.
Duvar içi sürme ve katlanır kapılarla daha büyük alanlar
Türkiye’de ve yurt dışında deneyimleri ve nitelikli kapıları sayesinde en çok tercih edilen marka haline geldiklerini dile getiren Aslandağ, küçük alanların daha geniş ve ferah görünmesi için dikkat edilmesi gereken bazı unsurlara da şöyle dikkat çekiyor: “Bugüne dek binlerce konut ve kentsel dönüşüm projesinde yer aldık. Genellikle 30 ila 80 metrekare arasında değişen pratik yaşam sunan 0+1, 1+1 konutların dezavantajı hacmi ve kullanımda sıkıntı yaratması. Biz de tasarımlarımızda sürekli yenilikçi ve gelişimci hareket ederek, fonksiyonel çözümler sunacak modellere ağırlık veriyoruz. Renk ve modellerde dünya trendlerini takip ediyoruz. 0+1, 1+1 tip dairelerde beyaz ya da açık tonlarda kapıları öneriyoruz. Mesela eskidikçe güzelleşen ve dokusu zamana karşı direnen klasik kapı yerini şimdilerde lakeye bıraktı. Modellerimizde lakeyi kullanarak mekanın modern havasını korumayı öngörüyoruz. Türk yapısına uygun fonksiyonellikle tasarlanan küçük dairelerde daha çok alana ihtiyaç duyuluyorsa; duvar içi sürme ve katlanır kapılarımızı öneriyoruz.”

Haber: Editör